بیانیه بیستمین روز تحصن در دهلی / درخواست کنفرانس مطبوعاتی پناهندگان معترض

IMG_5396بیستمین روز تحصن اعتراضی پناهندگان در دهلی نو با شعار”حقوق پناهندگی, حقوق بشر است؛ با هم ایستاده ایم” ؛ در حالی در جریان است که در روزهای گذشته این تحصن آرام با واکنش پلیس همراه بوده است .
در روزهای گذشته و پس از واکنش جنجالی پلیس در مقابل ساختمان کمیساریای عالی پناهندگان , مقاومت پناهندگان و نهایتا اصرار پناهندگان به ادامه تحصن ؛ مسوولان کمیساریای عالی پناهندگان جلسه ای در روز چهارشنبه 19 ژوئن را تدارک دیده و پای صحبت پناهندگان معترض نشستند .

طی این جلسه , پناهندگان ایرانی ضمن رد درخواست مسوولان کمیساریای عالی به ملاقاتهای انفرادی ؛ به تشریح مشکلات و مسائل خود در زمینه مسائل امنیتی و خدمات مورد ادعای کمیساریای عالی پناهندگان در زمینه تحصیل , بهداشت و تبعیض و پروسه مربوط به انتقال به کشور سوم , پرداختند و خواستار توضیح و راهکارهای این سازمان برای رفع این مشکل شدند .اما متاسفانه و طی روال سالهای اخیر راهکاری توسط این دفتر برای رفع مشکلات ارائه نشد و نمایندگان کمیساریای عالی پناهندگان در دهلی , طی جملاتی تکراری گفتند :

” انتقال به کشور سوم حق پناهنده است ولی تضمینی در آن نیست “

” کشورهای پناهنده پذیر , پرونده ایرانیان را  نمی پذیرند ” !

” ما در هند  مشکلاتی داریم ولی این مزیت را داریم که پناهنده ها را دیپورت نمی کنیم ” !

و نهایتا عنوان کردند که هند کشوری آزاد است و شما می توانید به اعتراض تان ادامه دهید !

کمیساریای عالی پناهندگان در هند در قبال اسکان مجدد, هیچ پاسخی قانع کننده ارائه نمی دهد و نداشتن پاسپورت موجب از دست رفتن فرصت های شغلی پناهندگان ایرانی در داخل هند و حتی در خارج از هند شده است .

پناهندگان ایرانی در هند به عنوان قربانیان اصلی عدم الحاق کشور هند به کنوانسیون 1951 بوده و نقض صریح ماده 27 در رابطه با حق اوراق هویت و و ماده 28 مبنی بر حق مسافرت و استفاده از اسناد مسافرت مشکلاتی اسفناک را برای اینان رقم زده و فرصتهایی شغلی را در این عرصه سخت رقابت جهانی ؛ برای این افراد به هدر داده است.

پناهندگان ایرانی در هند در نسبت به پناهندگان ملیتهای دیگر در یک اقلیت مفرط به سر می برند. دولت هند چندان توجهی به آنها ندارد. افزون بر این، هند روابط سیاسی محکمی با ایران دارد. حکومت  جمهوری اسلامی ایران و گروههای وابسته به آن ؛ از نفوذ فراوانی در این کشور برخوردارند.

در حالیکه مسائل امنیتی عمده ترین دغدغه پناهندگان ایرانی در هند می باشد ؛ تنها امکان پشتیبانی قانونی از اینان در هند توسط یک سازمان غیر دولتی و زیر نظر دفتر سازمان ملل با بهره گیری از شبکه وکلای حقوق بشر انجام میشود. اما متاسفانه مانور حقوقی این وکلا بسیار محدود بوده و معمولا در حد ترجمه شکایات , تقلیل می یابد.

از سوی دیگر ما پناهندگان ایرانی , تحقیقات میدانی دو اقتصاد دان سوئدی در خصوص سنجش نژادپرستی در کشورهای مختلف که انتشار نتایج آن در واشنگتن پست { اینجا } ؛ هند را در رده های بالا در زمینه نژاد پرستی قرار می دهد ؛ به چشم دیده ایم و لمس کرده ایم .

البته هرچند احساسات و رفتارهای نژادپرستانه بخشی از جامعه هند را غیر قابل تحمل و آزاردهنده است ولی این را شامل همه مردم هندوستان نمی دانیم.

علیرغم همه اینها که تنها گوشه هایی از مشکلات جامعه کوچک ایرانی در هندوستان میباشد ؛ دفتر کمیساریای عالی ؛ حتی برنامه ای جهت رفع این مشکلات ارائه نمی دهد و در تمام جلسات به تکرار مشکلات این سازمان ! می پردازد .

ما پناهندگان ایرانی حاضر در هند  در بیستمین روز تحصن خود در مقابل دفتر کمیساریای عالی پناهندگان در دهلی , از رئیس این سازمان و کارمندان ارشد آن ؛ دعوت می کنیم طی مصاحبه ای مطبوعاتی , به بیان همه مشکلاتی که در جلسات داخلی ارائه می دهند ؛ پرداخته و اجازه دهند که جهانیان از مشکلات این سازمان در دهلی باخبر شوند .

مسلما بیان این مشکلات موجب همفکری جهانی و منجر به حمایتهایی از سوی سازمانهای فعال در زمینه حقوق بشر و انسانهای بیدار خواهد شد .

این حداقل خواسته ما پناهندگان ایرانی حاضر در هند ؛  در بیستمین روز تحصن مان در مقابل دفتر کمیساریای عالی پناهندگان در دهلی ؛ میباشد .

و تاکید می کنیم با توجه به مسائلی که در بالا , به عنوان بخشی از مشکلاتمان عنوان شد ؛ تا دریافت پاسخی مناسب و تشریح راهکار و برنامه ای مناسب از سوی کمیساریای عالی پناهندگان ؛ برای رفع این مشکلات ؛ به تحصن خود ادامه خواهیم داد.

ما بار دیگر از فعالین حقوق بشر , هم وطنان , دلسوزان و انسانهای با وجدان در سراسر جهان دعوت می کنیم  از طریق ایمیل و شماره های  زیر خواهان پاسخگویی دفتر سازمان ملل در دهلی , به این نحوه رفتارشان شوند.

ایمیل دفتر کمیساریای عالی پناهندگان در دهلی:

indne@unhcr.org

تلفن دفتر کمیساریای عالی پناهندگان در دهلی:

00911143530424

ضمنا ترجمه ایمیلهای شما به هر زبان ؛ توسط این دفتر امکان پذیر می باشد .

کمپین دفاع از حقوق پناهندگان در هند

https://refugeerights1.wordpress.com/

Refugeerights1@gmail.com

https://www.facebook.com/refugeerights

Advertisements

One response to “بیانیه بیستمین روز تحصن در دهلی / درخواست کنفرانس مطبوعاتی پناهندگان معترض

  1. Pingback: گزارشی که در دو نشست 23 و 24 ژنو ارائه نشد؛ وضعیت پناهندگان ایرانی در کشور هندوستان | refugeerights1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s